Ministryně Dorji Choden je jednou z šesti žen-zákonodárkyň v malé himálajské zemi Bhútán. Snaží se pomoci své zemi v rozvoji, avšak zároveň si chce zachovat své osobní štěstí.

Jaké to je být státní úřednicí v jedné z nejšťastnějších zemí světa?

Bhútán je buddhistický národ o velikosti 740 000 obyvatel, jejichž hlavním cílem je proměnit své zemědělství v ryze organické, neměřit štěstí ekonomickým růstem, ale takzvaným indexem národního štěstí a přenést své obyvatelstvo do 21. století, avšak zachovat jim jejich tradiční kulturu. To se mimo jiné prokázalo po sérii nedávných fotbalových vítězství, díky nimž se země s nehorším fotbalovým hodnocením světového žebříčku FIFA (209. místo z 209 týmů světa) posunula v tabulce o 46 míst.

Být státním úředníkem v této zemi je unikátní výzva. Posun z 20leté praxe státní úřednice do pozice vládní ministryně – první demokraticky zvolené ministryně této země – se může zdát jako více než jen výzva, avšak Dorji Choden přijala změnu s naprostou lehkostí.  Pro Dorji Choden je štěstím být ve službě své zemi, což pociťovala i v době svých studií v Syracude ve státě New York, kde se jí zoufale stýskalo po domově.

„Moje základy jsou v oblasti strojírenství,“ vysvětluje Choden. „Začala jsem pracovat jako inženýrka rozvoje infrastruktury, vodohospodářství a kanalizace na stejném ministerstvu, kde nyní působím.“ Choden se následně stala protikorupční komisařkou, a to v době, kdy se Bhútán připravoval na přechod k parlamentární demokracii.

Ale co ji přimělo přejít propast a stát se političkou?

„Bylo to volání z trůnu,“ vysvětluje Král Jigme Khesar Namgjal Wangčhug, který se stal bhútánským panovníkem v roce 2006, poté co jeho otec abdikoval. Cítil, že státní úředníci, jako je Dorji Choden, by měli hrát významnou roli v novém parlamentním uspořádání země. „Myslím, že jsem dobře sloužila ve státní správě, takže jsem pochopila problémy naší země, a proto jsem to brala jako další způsob sloužit lidem,“ říká Choden.

Věci ale nefungovaly tak, jak bylo plánováno. V prvních volbách roku 2008 Demokratická strana Dorji Choden nevyhrála. Místo politické dráhy se bývalá státní úřednice stala pracovnicí OSN, Rozvojového programu zabývajícího se problematikou chudoby a nezaměstnanosti. Díky tomu získala výborné zkušenosti do budoucna. Dorji Choden kladně hodnotí zejména to, že si svou technickou odbornost doplnila o znalosti sociální politiky.  Ve druhých volbách roku 2013 již její strana vyhrála a ona se stala ministryní práce a sociálních věcí.

Bhútán, země, která stejně vážně jako HDP měří i štěstí obyvatel, hledá způsob, jak v nové vládě najít rovnoprávnost pohlaví. „Musím dodat, že naše první volby byly v tomto směru pozitivnější,“ říká Choden. „Podíl žen v politice byl téměř 14 procent. Avšak zastoupení v následujících letech pokleslo a nyní je už jen na 8 procentech, tj. celkem 6 žen ze 72 zákonodárců.“

Jednání v tak ohromné převaze mužů není pro Dorji Choden zásadní problém. „Od chvíle, kdy jsem se začala vzdělávat v technických oborech, jsem byla na práci s muži jako kolegy zvyklá,“ vysvětluje. „V průběhu celé své kariéry ve státní správě jsem pracovala v mužském kolektivu, tudíž nevidím žádnou změnu ani nyní. Je pouze důležité tvrdě pracovat a dokázat svou kompetentnost.“

Nicméně, to neznamená, že by Dorji Choden nechtěla tuto problematiku změnit, naopak, chce vidět více žen jak v politice, tak i ve státní správě. „Vývoj v Bhútánu je poměrně mladý a první studenti, kteří vyrazili do služby ve státní správě, byli ve většině případů muži či chlapci. To se vracíme do šedesátých let minulého století. Většina vedoucích pozic ve státní správě je ale v důsledku toho muži obsazována dosud.“ Tyto poměry se začínají pozvolna měnit díky tomu, že vzdělávání bylo konečně zpřístupněno i dívkám. Dorji Choden také předsedá Národní komisi pro ženy a děti, která se věnuje zavádění programů na podporu žen v dalších vedoucích pozicích. „Začali jsme diskusemi na středních školách, projíždíme všemi okresy a přemýšlíme rovněž o komunálních volbách,“ říká. „Snažíme se prostřednictvím místní samosprávy přivést ženy, které mají zájem.“

Stále však existuje mnoho překážek. Dorji Choden říká, že ženy a dívky v Bhútánu jsou respektovány a nečelí přímé diskriminaci, avšak je třeba vynaložit více energie a posílit sebevědomí žen, aby měly chuť zapojit se do veřejného života. „Celý současný vývoj země je založený na hrubém národním štěstí, což je stále velmi silná zásada, která nás vede,“ říká Dorji Choden. Změřit národní štěstí je však neuvěřitelně složité.

„Bhútánská vláda se zabývá indikátory, jako je živost komunity, duchovní pohoda, ochrana přírody a hodnota tradice a kultury – a zdůrazňuji, že ženy mají část pravomocí ve všech těchto oblastech," vysvětluje Dorji Choden. „Chceme vybudovat prostor, ve kterém ženy samy pocítí, že by se měly podílet na celé problematice veřejné správy, nejen v otázkách žen. Je to komplexní přístup.“

Nenechte si ujít výstavu ŠANGRI-LA v Jihočeském muzeu!

Rudolf Švaříček a CK Livingstone

 

10 vernisaz budejovice

09 vernisaz budejovice

Země Himálaje

bhutan india

nepal vlajka tibet

Magický Himálaj

himalaje

Novinky

  • Boty od krále Bhútánu +

    boty od krale Králové i pohádky stále existují. V Bhútánu je král obrovsky populární. Lidé jej mají všude – v hlavě, hluboko v

    Read More
  • Nová publikace Šangri-la +

    book 4a Kniha se věnuje expedici Everest a zemím pod Himálajem - Bhútán - Tibet - Nepál - Indie. Ideální vánoční dárek! Naleznete zde kapitoly Dalajlama,
    Read More
  • 1

cestovatelske stredy 1 tajemna indonesie ban web ckl

Knihy LIVINGSTONE

kniha-tamtamy-casu kniha-treti-everest

past-na-rovniku-left sangri-la

pruvodce hejtmanek

DVD LIVINGSTONE

dvd carstensz maly dvd lide v korunach

pururambo dvd dalaj thumb

okno do nebe dvd antarktida 1

Partneři výstavy

 muzeum budejovice koktejl  zoo plzen sa logo   

Výstavu pořádá                                                  

livingstone