KORUNA PLANETY – SEVEN SUMMITS
Projekt výstupu na nejvyšší vrcholy všech světadílů nás přivádí na odlišná místa modré planety. Každá hora má své fluidum, každý vrchol je jinak krásný. Všude žijí zajímaví lidé… jen ledová Antarktida je jiná!
1. EVROPA: ELBRUS – ŇADRA S ŠIROKOU DUŠÍ (5.642 m) Více než horaly přeplněný Mont Blanc se nám líbí azbukou a vodkou vonící Elbrus s širokou ruskou duší. Zdvojený vrcholový masív evokuje ňadra. Pohostinnost Rusů je vyhlášená, široce rozevřená náruč pojme každého. V Rusku se vše kdysi líhlo, velké zemi bodrých lidí máme co vracet…
2. AFRIKA: KILIMANDŽÁRO – LEDOVCE A SLONI (5.894 m) – Tanzánie V Africe jsme často, Kilimandžáro je náš nenavštěvovanější vrchol. Poslední akce zde proběhla v době fotbalového mistrovství světa v JAR, euforii podlehla celá Afrika včetně hor. Míč jsme vynesli na aklimatizační vrchol Mt. Meru, poté hráli fotbal i ve všech výstupových kempech Kili. Ve scénickém třetím výškovém táboře pod skalisky Mawenzi jsme uspořádali (a vyhráli) mezinárodní turnaj, zakopali jsme si (k údivu okolních schvácených tváří) i na vršku Kili. „Rodinný výstup“ má výhody – se schopnými synky je vrcholový fotbálek veselejší... Černý kontinent nám servíruje divoké Ruwenzori na hranici Konga, užíváme i další rozervané africké hory – Virunga a Elgon v Ugandě, Aberdare, Longonot a Mt. Keňa, Simienky a Bale v Etiopii, Mt.Kamerun, Hogar v Alžírsku, Lesotho, Dračí hory v JAR...
3. SEVERNÍ AMERIKA: MOUNT MCKINLEY – NEJKRÁSNĚJŠÍ VRCHOL? (6.194 m) – Aljaška Srovnávat krásu hor je relativní, každá je jinak zajímavá. Denali má však mimořádně povedený vrchol, fakt nejhezčí...? Exponovaný hřeben ústí „božskými převějemi“ fantastické rozhledny Aljašky. Dlouhé putování se saněmi k hoře mezi ledovcovými seraky naděluje romantiku působivých scenérií. Základní tábor je daleko v hloubi hor, let sem je přehlídkou syrové krásy. Přistává se dramaticky na ledovci, pokud počasí dovolí…
4. JIŽNÍ AMERIKA: ACONCAGUA – BAREVNÁ HORA (6.960 m) – Argentina Karmínový masív hýří škálou barevných odstínů od samého nástupu. Oranžové a růžové termály, smaragdová jezírka, tyrkysové říčky, šťavnatá zeleň vegetace, okrová půda, rumělkové skály… tolik barev se jinde nevidí. „Aco“ je nejvyšší hora nejen Jižní Ameriky, ale i západní polokoule a jižní hemisféry. Východy a západy slunce zde opravdu čarují. Do pastelových And se moc těšíme!
5. AUSTRÁLIE A OCEÁNIE: CARSTENSZ – CESTY DO DOBY KAMENNÉ (4.884 m) – Indonésie Nejvyšší hora Austrálie Kosciuszko s výškou 2 228 metrů je vlastně „kopeček“, ale i zde se nám zážitky příjemně kumulovaly. Symbolické rudé srdce kontinentu Uluru hrálo barvami a svojskými Aborigines. Nejvyšší vrchol celé Austrálie a Oceánie je legendární Carstensz Pyramid na Nové Guineji v Indonésii. Do nejoblíbenějších míst jsme zrealizovali desítky expedic. Po českém prvovýstupu Carstensz přidáme další – ledovec Ngga Pulu, travers bájné Mandaly v neznámé bělobě map, druhá nejvyšší Trikora, přechod ostrova na jih, akce ke „stromových lidem“ Korowai a Kombai, Mt. Wilhelm a další zajímavá místa v obou zemích hranicí rozpůleného největšího tropického ostrova světa… Tajemnou Guineu s návraty do doby kamenné máme nejraději! NOVÁ GUINEA je nejexotičtější oblast planety. Ukrývá neznámé kouty lidí, kteří vstávají, když přijde světlo. Svou podobu znají jen z odrazu vodní hladiny. Za největší vymoženosti považují kostěný nůž, teslici, ratan k rozdělání ohně, luky a šípy k lovu a oštěpy k boji. Nikdy neviděli kolo. Tykve na přirození jsou jediné ”oblečení” mužů. Neprostupnější než změť lián je houština kouzel, viny a msty. Vstupujeme do arény, kde každý chybný krok, slabost i nedomyšlená reakce může přinést smrt. Do světa, o kterém jste si mysleli, že již neexistuje…
6. ANTARKTIDA: MT. VINSON – NEJCHLADNĚJŠÍ HORA PLANETY (5.140 m) Nejchladnější, nejsušší, největrnější a dokonce i nejvyšší kontinent má průměrnou nadmořskou výšku 2 280 m, je vyšší než Asie s Himalájemi. Hory zde jsou jiné, z ledu vylézají jen úchvatné pyramidy skal. Za dobrodružstvím se na ledový světadíl vracíme. Jako první expedice historie jedeme na lyžích zapřažení do saní z polární základny Patriot Hills u mořského šelfu tři sta kilometrů mrazivou pustinou, extrémní konec přidá další pernou porci. Odhalujeme panenská místa, kde nestanula noha člověka. Každý extrém má svou premiéru… probíjíme se trasou, kterou nikdo neabsolvoval. Na konci číhá ledopád kilometrového převýšení, po jeho dramatickém překonání dorazíme do základního tábora Mt.Vinson, kam ostatní expedice přilétají. Zde začíná výstup na nejvyšší horu, kterou si dáme v reminiscenci za pár let znovu. Po úspěchu na Vinson přidáme výstup na Shin, prý nejkrásnější horu. Dva roky nikdo nebyl nahoře, vše je zde ryzí. Stanujeme nádherně sami v nekonečné prázdnotě, stavíme vrcholové sněhuláky, nadělujeme si radosti navíc…
7. ASIE: MOUNT EVEREST – NEJVYŠŠÍ Z VELKÝCH (8.850 m) – Nepál / Tibet O Everestu je celá tato kniha, Himálaj máme nejraději. Žijeme v něm trochu i doma, za dlouhá léta jsme navozili z Nepálu, Tibetu, Bhútánu a Indie předměty, ze kterých vyrostla výstava ŠANGRI-LA. Do Himálaje to díky naší živé expozici nemáme daleko...
Knize TŘETÍ EVEREST – Poznání bolí se chystáme vyrobit brášku, „pohráváme si“ s publikací KORUNA PLANETY o velkých horách a lidech pod nimi. Dopíšeme knihu do úspěšného finále? Až bude konečně více času...?