Kámen s mantrou

Proč třetí Everest

Modlitební praporce Lungta

Kámen s mantrou

znak

Mystické Óm je věčně vibrující zvuk stvoření, má důležitou symboliku. Dokáže měnit rozložení sil…

kamen

Kámen vsazený do obálky knihy TŘETÍ EVEREST – Poznání bolí
obsahuje pracně vyryté Óm, mani padme húm – Ó, klenote v květu lotosovém.
Stejně jako do oblázku je mantra vytesána do modlitebních kamenů po celém Himálaji.
Zdobí stúpy, gompy, mosty, cesty, paláce i drobné chýše.
Opakováním mantry získají věřící přístup k ovládání dění.
Magie je prý natolik mocná, že může nabourat věčnou rovnováhu vesmíru...
V Himálaji umožní stálé prozpěvování Óm, mani padme húm poznání vlastního já.
Co provede mantra s vámi?

TŘETÍ EVEREST

Himálaj ukrývá ve svém nitru tři slavná místa, každé důležité pro jinou skupinu lidí.

1. Everest je nejvyšší hora světa, ke které obdivně vzhlíží hlavně horolezci. Vrchol proslavili svým prvním výstupem Hillary a Tenzing, ale i další velikáni premiér – Messner, Sulovský... Klíčový bod měřitelných limitů leží na hranici Nepálu a Tibetu.

2. Tajemná hora Kailás je považována za střed světa a osu vesmíru, kolem které se vše otáčí. „Vzácný sněžný vrchol“ západního Tibetu je nejvýznamnější náboženský masiv planety. Koncentruje mystické duchovno, síla místa je mimořádná! Jako sídlo bohů a centrum bytí uctívají Kailás všechny národy Himálaje i velká světová náboženství.

3. Šangri-la je legendární horské údolí plnící nejodvážnější sny. Krajina věčného blahobytu leží vysoko v Himálaji pod ledovým trůnem božstev. Za hledáním bájné Šangri-la vyrazíme do Bhútánu, posledního opravdového království hor. Ztracený ráj je vtěsnán do malého prostoru, ze severu jej mačká Čína, z jihu Indie. Horská pohádka čaruje nejsilnější příběhy právě zde. Země zastaveného času se civilizace svými necitlivými prsty zatím příliš nedotkla... Sny stále hory přenáší!

Everest Kailás Tajemství Šangri-la je skryté v horách Bhútánu

 TŘI EVERESTY ŽIVOTŮ

Našimi zranitelnými životy se prolínají tři odlišné roviny.

Každodenní realitu prožíváme většinu roku obdobně. Spíme ve známé posteli, snídáme u stejného stolu, pracujeme s týmiž kolegy, milujeme ověřenou lásku a nesnášíme již zklamané. Po škole nás živí práce, kterou si zvolíme nebo nám ji vybere sám život. Hýčkáme si své nejbližší a známé, spolehlivý přítel a životní láska vyčnívají nad ostatními jako jistota majáku. Můžeme se o ně opřít, stojí pevně jako Everest? Tajemná nemusí být až třináctá komnata, „krásno“ se vejde i do malé garsonky...

Dalším rozměrem života jsou zájmy a cesty, které přináší uspokojení. Sport, kultura, neděle v zoo, víkend na kolech či lyžích, týden v Tatrách... Velkou cestou je někomu Šumava, jinému Albánie nebo Thajsko, nám třeba Himálaj. Nakonec i cesta může být cíl!

Třetí dimenzí jsou sny, držící život v mantinelech snesitelnosti. Sny neomezují žádné hranice, mohou mít podobu nedostupného vítězství Davis Cupu, drahého Lamborgini či náročné Moniky. Na malý sen dosáhne obyčejná snaha, odvážná vize stojí hodně úsilí. Snění je motorem cestování, velký sen startuje velkou cestu.

Láska prý přijde později...

Náš největší sen se stal skutečností. Everest v Himálaji opravdu stojí a my se na něj podívali! Vytáhli jsme cíl z roviny snění a dostali jej do sféry uskutečněných cest. Zrealizované sny jsou nejkrásnější, nemusí to být nejvyšší hora. Stačí silné slovo kamaráda nebo úsměv sličné sousedky. Hory zde zůstanou navěky, odchází jenom naše sny!

TŘETÍ?

Everest v Nepálu, Kailás v Tibetu, Šangri-la v Bhútánu – tři místa prosáklá mystikou. Sen o krásné Šangri-la je možná důležitější než výstup na velký kopec. Kdo je tedy první a komu patří ono třetí místo? Na bednu vítězů se vejdou všichni, ale soutěživost mezi realitu a duchovno nepatří.

TŘI je číslo dokonalosti, klíč k celku světa. Trojí božstva byla známa v Tibetu, Číně, Indii, Nepálu, Egyptě, Persii, Babylonii, hinduismu... i křesťanství má svatou Trojici! Tři dny strávil Jonáš ve velrybě, Kristus v hrobě, tři andělé navštívili Abraháma, třikrát se noří křtěnec do vody... Tři jsou teologické ctnosti – víra, láska a naděje. Vesmír je definován magickou trojkou – počátek, střed a konec!

Dvě dívky nestačily ani Čechovovi, než mu Cimrman poradil skvělé Tři sestry! I hudební skupina TŘI SESTRY šlape znamenitě...

 

Modlitební praporce Lungta

BARVY PĚTI ELEMENTŮ: MODRÁ – NEBEBÍLÁ – OBLAKAČERVENÁ – OHEŇZELENÁ – VODAŽLUTÁ – ZEMĚ

MODLITEBNÍ PRAPORCE LUNGTA Ve svatyních, klášterech, na stúpách, vrcholech i horských sedlech se stále třepotají barevné modlitby, za pěkného počasí i ve vichřici. Vítr čechrá provazce modlitebních praporců a koná tak věčnou modlitbu za prosebníky. Praporce lungta zdobí texty manter, obrázky božstev a znamení přízně. Symbol větrného koníka nese na hřbetě drahokam, vzácný kámen plní přání!

Láska, štěstí i harmonie sálají do prostoru, naleznou dárce i obdarované...

Kailás Praporce Lungta Praporce Lungta

Náš praporec „vyskočí“ při listování katalogem se stejnou živočišností, s jakou se s nimi setkáváme v Himálaji. Strohá knihovna jejich duchovnu nesvědčí, chtějí být na očích, kde plní očistnou funkci. Je na vás, zda si praporce svážete do provazce a ozdobíte jimi své oblíbené místo. Pokud „JEN“ tohle dokážete, jste na tom s časem – i sami se sebou – stále ještě dobře...!

Země Himálaje

bhutan india

nepal vlajka tibet

Magický Himálaj

himalaje

Novinky

 • Boty od krále Bhútánu +

  boty od krale Králové i pohádky stále existují. V Bhútánu je král obrovsky populární. Lidé jej mají všude – v hlavě, hluboko v

  Read More
 • Nová publikace Šangri-la +

  book 4a Kniha se věnuje expedici Everest a zemím pod Himálajem - Bhútán - Tibet - Nepál - Indie. Ideální vánoční dárek! Naleznete zde kapitoly Dalajlama,
  Read More
 • 1

cestovatelske stredy 1 tajemna indonesie ban web ckl

Knihy LIVINGSTONE

kniha-tamtamy-casu kniha-treti-everest

past-na-rovniku-left sangri-la

pruvodce hejtmanek

DVD LIVINGSTONE

dvd carstensz maly dvd lide v korunach

pururambo dvd dalaj thumb

okno do nebe dvd antarktida 1

Partneři výstavy

 muzeum budejovice koktejl  zoo plzen sa logo   

Výstavu pořádá                                                  

livingstone