Sikhismus vznikl z vyostřeného vztahu mezi hinduismem a islámem. Roku 1469 se narodil Nának, který neuznal kasty hinduismu. Svého učitele guru následují sikhové, žáci. Po něm se v čele společenství Sikh Panth vystřídalo devět vůdců. Pátý guru Ardžun dokončil nejposvátnější Zlatý chrám v Amritsaru. Zkompiloval Prvotní knihu Ádi Granth, jejíž hymny nepřetržitě 24 hodin předčítá granthim. Desátý guru Govind (1675–1708) předal nástupnictví na posvátné texty, světská moc přešla na bratrstvo čistých Chálsu, duchovní na Písmo.
Sikhové přijali příjmení lev Singh a zavázali se k nošení pěti symbolů, 5 K. Kéš vlasy se nikdy nestříhají. Sikhové si neholí ani vousy. Kanghá je hřeben na znamení čistoty. Kaččhá jsou volné spodky. Kirpan malý meč je symbol boje proti nepravostem. Kará náramek na zápěstí symbolizuje nepřerušený kruh jedinosti. Turban je znamení identity a víry, mladí mají vlasy v drdůlku. Ženy neplní pět K, ke jménu si jen připojí titul princezna kaur. Tři složky učení posilují rovnost a pokoru.
Séva je služba pro druhé, langar jídlo, které se společně připravuje i konzumuje, sangat je bratrství. Obřady postrádají patos, jsou příjemnou součástí života. Sikhové se modlí v chrámech gurudvárách, doma i při jízdě autem… Smrt je přirozený proces, není třeba přehnaně hořekovat. Sikhů je dnes 20 milionů, většina žije v Pandžábu (60 %), nejbohatším státě Indie. Získali významné postavení ve společnosti, zdatně obchodují a výtečně sportují. Chrání ty, kteří pomoc potřebují …
Roku 1984 došlo ve Zlatém chrámu k masakru. V odvetě zavraždili ministerskou předsedkyni Indiru Gándhíovou její dva tělesní strážci, sikhové.