Výstava Šangri-la otvírá magický příběh velehor, snové krajiny, ryzích lidí, vzácných zvířat, křehkých náboženství, šokujících obřadů, mýtů a tajemství. Provádí unikátními kulturami a odlišnými vegetačními zónami. Věnuje se nejvyšším horám světa i zajímavému životu pod nimi. Odhaluje neuvěřitelnou pestrost exotických zemí...

Členění expozice:

1) INDIE je země kontrastů

Má pompézní paláce i žebráky umírající na ulici. Lze ji buď milovat nebo nenávidět. Naše Indie je pestrou mozaikou vjemů ulice a kakofonií barev, zvuků i vůní. Navštivte exotické zelináře, prodavače sárí, holiče i „čističe“ uší. V jídelničce láká pec tandori s plackami. Spalovací gháty čekají na poslední pouť bambusových nosítek. Ašram prezentuje panteon hinduismu, mešita s mihrábem přiblíží islám a svět koránu. Seznamte se s atributy Síkhů u Zlatého chrámu. Dorazí i věštec?

2) NEPÁL je pestrou směsicí prožitků
Královské Káthmándú otevírá štědře své brány pohostinnosti. Město zastuzeného středověku a stovky národností včetně kast je obrovskou mlýnicí, která mísí starobylé kultury, náboženství a filozofické směry. Nejbláznivější zázraky přírody jsou prý v Káthmándú skutečností. Zamává Kumárí, jediná živá bohyně světa, ze svého vyřezávaného okna právě vám? Káthmándú servíruje zážitky, lásky i dobrodružství...

3) ANIMISMUS A HORSKÁ DŽUNGLE
Kořeny animismu a přírodních náboženství míří do terají nížin a odloučených koutů hor. Klíčové příběhy se rodily v dávném animismu, prapočátku všeho zajímavého. Nejstarší duchovní proud vládne kmenům v neprodyšné džungli dosud. Vše na zemi je prý živé, všechno má svou duši a moc. Přírodu ovládají dobré a zlé síly. V podhůří Himálaje lze pozorovat slony, nosorožce i tygry. Vejděte do naší bujné džungle! Houština ukrývá tygra – vyhlášený lidožrout je bezpečně vycpaný. Překvapí vás domorodci horského pralesa!

4) BHÚTÁN vládne zastavenému času
Drží svá mystéria pod pokličkou izolace. Země, kam ještě nestihla dorazit globalizace, opravdu existuje. Skromný život a malý význam na světové mapě velkých strategií umožnily Bhútánu přežít s krásným „původnem“ až do dnešních dnů. Zatím… Bhútánu se říká „Dračí země“ nebo „Země hřmícího draka“. DRUK JUL znamená Dračí říše. Nejpočetnějším etnikem jsou Drukpové. Draci, jak se sami hrdě nazývají. Poodhalte taje Bhútánu. Patříte mezi vyvolené, kteří „srdce Himálaje“ navštíví. I bez drahé letenky!

5) TIBET je země spirituální síly

Buddhismus zde dostává největší prostor. Na naší „náhorní pláni“ vyrostly originální stavby.. Kolo nauky, zlacené laně, pilíře vítězství a obří trouby dunchen symbolizují Buddhovo učení. Vitríny uchovávají obřadní předměty a relikvie, ve staveních je autentický nábytek. Usadíte se?

6) PEKLO – RÁJ
Karma, součet skutků člověka, rozhoduje o příštím bytí. Správný život vede v příznivé převtělení a dosažení nirvány. Dobré činy vedou k dobré karmě. Jaký je tvůj život? A pocit? Vydáš se do pekla či do vysněného ráje „Šangri-la“? Co si zasloužíš? Nebude to nahoře nuda? Peklo je asi veselejší… Hřešit je božsky krásné! Není nakonec peklo rájem…?

7) LEDOPÁD
Vejděte do ledové jeskyně, zažijte chlad na vlastní kůži. Oproti drsné přírodě ve výstavě nehrozí omrzliny a chyby aklimatizace. Neútočí zde horská nemoc, snad jen závislost na horách…Budete se také vracet? Velkoplošné fotografie z výstupu na Mt. Everest.

8) SAMOSTATNÉ EXPOZICE  zakomponované do výstavy

Jako dárek navíc přináší výstava tyto expozice:


KORUNA PLANETY - SEVEN SUMMITS

Výstupy na nejvyšší vrcholy všech světadílů přivádí na odlišná místa modré planety.

 • 1. EVROPA: ELBRUS – Ňadra se širokou duší (5.642m)
 • 2. AFRIKA: KILIMANDŽÁRO – Ledovce a sloni (5.894m) – Tanzánie
 • 3. SEVERNÍ AMERIKA: DENALI – Nejkrásnější vrchol? (6.194m) – Aljaška
 • 4. JIŽNÍ AMERIKA: ACONCAGUA – Barevná hora (6.960m) – Argentina
 • 5. AUSTRÁLIE A OCEÁNIE: CARSTENSZ – Doba kamenná (4.884m) – Indonésie
 • 6. ANTARKTIDA: MT. VINSON – Nejchladnější hora planety (5.140m)
 • 7. ASIE: MOUNT EVEREST – Nejvyšší z velkých (8.850m) – Nepál / Tibet

Země Himálaje

bhutan india

nepal vlajka tibet

Magický Himálaj

himalaje

Novinky

 • Boty od krále Bhútánu +

  boty od krale Králové i pohádky stále existují. V Bhútánu je král obrovsky populární. Lidé jej mají všude – v hlavě, hluboko v

  Read More
 • Nová publikace Šangri-la +

  book 4a Kniha se věnuje expedici Everest a zemím pod Himálajem - Bhútán - Tibet - Nepál - Indie. Ideální vánoční dárek! Naleznete zde kapitoly Dalajlama,
  Read More
 • 1

cestovatelske stredy 1 tajemna indonesie ban web ckl

Knihy LIVINGSTONE

kniha-tamtamy-casu kniha-treti-everest

past-na-rovniku-left sangri-la

pruvodce hejtmanek

DVD LIVINGSTONE

dvd carstensz maly dvd lide v korunach

pururambo dvd dalaj thumb

okno do nebe dvd antarktida 1

Partneři výstavy

 muzeum budejovice koktejl  zoo plzen sa logo   

Výstavu pořádá                                                  

livingstone