Výstava Šangri-la, Národní muzeum, Bratislava, 5.3.-12.7.2009
Výstava ŠANGRI-LA v Národním muzeu Bratislavě vytvořila slovenský rekord s 57 000 návštěvníky. Získala prestiž nejkrásnější výstavy. Pořádali jsme bohatý doprovodný program – koncerty, přednášky, besedy… Z Indie jsme přivezli deset buddhistických mnichů. Jejich exotická týdenní návštěva byla plná duchovna i spirituality. Meditace, čhamské tance, rituály, zajímavé obřady i sypání písku mandaly do Dunaje... V národním muzeu jsme pořádali i festival Šangri-la plný přednášek a koncertů. Čtyři měsíce jsme působili v SNM, podobně dlouhá byla i naše výstava na bratislavském letišti.
Legenda ŠANGRI-LA je největší expozicí svého druhu ve Střední Evropě a je společným koprodukčním dílem Slovenského národního muzea, cestovatele, fotografa a dobrodruha Rudolfa Švaříčka a společnosti National Geographic v České republice. Výstava Šangri-la poprvé ukázala země pod magickým Himálajem ve fantastické barevnosti. Prošli jsme všechna vegetační pásma od tropických údolí až po mrazivý nejvyšší vrchol planety. Navštívíli různá vyznání a náboženství. Otevřel se před námi svět vzácných zvířat, snové krajiny i svérázných zvyků, tradic a rituálů. Čistý svět - tak odlišný od naší přetechnizované civilizace...
Doprovodné výstavy:
JIŘÍ HANZELKA A MIROSLAV ZIKMUND - Osu expozice tvoří snímky, mapy a unikátní materiály hlavně z ASIE, druhé části cesty kolem světa legendy H+Z. Nejnovější a zároveň poslední kniha PAST NA ROVNÍKU – Tajemná Indoésie autorů J.Hanzelka-M.Zikmund, R.Švaříček se vyprodala za rekordních 9 dní. Vy máte šanci prožít celý příběh na vlastní kůži! Vydařená je i filmová projekce H+Z. NATIONAL GEOGRAPHIC - renomovaná společnost představuje to nejlepší ze své dílny. Samostatná výstava fotografií je samozřejmě první ligou oboru. Nejlepší snímky od nejlepších fotografů celého světa! Režisér VLADIMÍR SÍS a kameraman JOSEF VANIŠ Pronikli do Tibetu v roce 1956 ještě za dob Dalajlámy a před čínskou invazí. Pořídíli zde zcela unikátní fotografie a filmové záběry, které opravdu vyrazí dech! MARTIN NIKODÝM je nejen dobrý moderátor a herec. Možná vás překvapí i jako velice
Doprovodný program:
Noc s Andělem, 28.2. 2009
Oblíbený pořad České televize NOC S ANDĚLEM se natáčel v sobotu 28. 2. 2009 přímo ve výstavě Šangrila. Poprvé v historii se vysílalo pro diváky ČT i STV zároveň. Deset let se pořad točil jen v české kotlině, nejdál doputoval na Moravu. Historicky první přímý přenos z území jiného státu měl mimořádný ohlas. Pavla Anděla doplnili Pavel Bém z Čech, Ruda Švaříček z Moravy a Pavol Barabáš ze Slovenska. Neobvyklá výstava diváky šokovala svou velikostí i atrakcemi. Šangri-la tak sklízela ovace již před vlastním otevřením expozice. 70 televizních pracovníků, kamery, klapky, maskérky, nekonečné metry kabelů, problematické parkování přenosových vozů, indické tanečnice a hudebníci… do toho rozestavěná výstava s kvapně finišujícími truhláři, stolaři, elektrikáři, zámečníky… za vrcholících prací těsně před vernisáží. Náramná kombinace... Spokojeni byli ale nakonec všichni! I zlatá ryba, která ve výstavě následně spolehlivě plnila přání. Snad nám rybka, splněnápřání i elán ještě dlouho vydrží!dobrý fotograf. PAVOL BREIER – profil vynikajícího slovenského fotografa a znalce Tibetu. PALO BARABÁŠ – nejlepší režisér Střední Evropy rozprostře pavučiny svých fantastických filmových příběhů.
Tibeťští mniši ve výstavě, 14.4.-23.4.2009
Výstava Šangri-la v Bratislavě byla obohacena ve dnech od 14.4. do 23.4.2009 o účast tibetských mnichů z klášteru Lhodak Gaden Dhonnyling. Předstvavili návštěvníkům skutečný život mnichů. Vytvořili pro návštěvníky výstavy Šangri-la obrazec mandala, spojení vnitřních a vnitřních sil. Běheme celého týdne proběhlo mnoho meditací a dokonce i tvorba tradičních máslových soch přímo v prostorách muzea!
Čtyřdenní festival Šangri-la, 25.5.-28.5.2009
Čtyřdenní maratón cestovatelských přednášek, pormítání a besed se zajímavými autory. Mezi jinými vystoupili Miroslav Zikmund, Palo Breier, Michal Thoma, Rudolf Krautschneider, Steve Lichtag, Ruda Švaříček, Martin Nikodým...
Výstava Magický Himálaj, Stará tržnica, Bratislava, 9.9.2009-14.2.2010
Stará Tržnice v Bratislavě se proměnila v himalájský region plný překvapení. Největší výstava nejen na Slovensku je emotivně věnovaná Tibetu a Dalajlámovi. Systematicky mapuje region Himálaje se všemi jeho zajímavostmi. Jde o nejrozsáhlejší projekt toho druhu v Evropě. Odhaluje zajímavosti, zvláštnosti i křehká témata. Dokonce na třech podlažích lze poznávat duchovno, zvyky, tradice a rituály oblasti Himálaje i nejzajímavější etniky světa. Expozice nás přivede na citlivé rozcestí. V podzemí poznáme „tibetské peklo“ různých podob s odlišnými atributy a svéráznými hříchy. Vzhůru nás naopak vytáhne cesta za věčným štěstím Šangri-la.
Výstavu Magické Himaláje v Bratislavě slavnostně otevřel Jeho Svatost dalajlama symbolicky 9.9.2009 v 9.00 hodin.
Šokovala nejzajímavější etnika světa, někoho překvapil projekt KORUNA PLANETY – výstupy na nejvyšší vrcholy kontinentů. Výstavu objektů, předmětů a fotografií R. Švaříčka doplňovala expozice P. Béma, J.Hanzelky a M.Zikmunda, senzační záběry J.Vaniše. Deset projekcí v exotickém prostředí zavedlo přítomné do příběhu filmů R.Švaříčka, P.Barabáše, P.Béma, V.Poltikoviče a V.Síse. Výstava se hodně líbila dalajlámovi, snad potěšila i vás.
Doprovodný program:
Setkání s Apa Šerpou, 23.11.2009
Přivedli jsme do výstavy MAGICKÉ HIMALÁJE Jeho Svatost DALAJLÁMU. Další novou osobností v našich „evropských Himalájích“ je Apa Šerpa. APA ŚERPA stanul v letošním roce po devatenácté na nejvyšší hoře světa. Je absolutním rekordmanem v počtu výstupů na Everest. Nikdo z dalších horolezců a Šerpů se jeho mimořádnému rekordu nepřibližuje. Apa Šerpa je výjimečný… Apa Šerpu jsem poznal na jaře roku 2007 na Everestu. Rychle jsme se spřátelili, hora z nás udělala prima kamarády. Do složitostí naší tehdejší malé česko-slovenské expedice vstoupil Apa jako pozitivní přízrak. Hodiny příjemně tekly za našich hovorů ve druhém výstupovém táboře. Potom si „zrychlený horal“ na dva dny „odskočil nahoru“. Vrátil se k nám jen tak mimochodem, „by the way“, s dalším úspěšným výstupem na nejvyšší vrchol planety. Srdečně se smál okolním údivům, skromně přijímal gratulace. Od té doby jsme se potkávali opakovaně, setkání přerůstala ve smršť smíchu a veselých historek. Promítání nepálských osobností v čele s Apa Šerpou spojené s besedou. Přítomni budou i zajímaví slovenští horolezci. Nejen ti, co zdolali Everest - V. Zboja, Z. Demján, J. Stejskal… Degustace nepálské a indické kuchyně, (možná guláš z pravého himalájského jaka), indické a nepálské čaje, nepálský čang, indické pivo Kobra a Kingfischer…
Vánoce v Magických Himalájích, 18.12.2010
Promítání spojené s besedou a koncertem. Vystoupili: M. Nikodým (herec, moderátor): Himaláje, V. Poltikovič (režisér) Dalajlamovo poselství (čtyřdenní návštěva Bratislavy a Prahy), V. Poltikovič: Od Buddhy k dalajlamovi, H. Kmoníček (velvyslanec Indie): Indie a dalajláma, G. Fuchsová (velvyslankyně v Keni) Vánoce v Africe, M. Eslem (polárník) Vánoce v Antarktidě, Koncert Čanki - živelná etno hudba lidu Čanki.
Jana Kirchner v Tibetě, 29.1.2010
Unikátní koncert Jany Kirschner ze střechy tibetského kláštera se uskutečníil v pátek 29. 01. 2010 jako součást výstavy Magické Himaláje na Staré Tržnici na náměstí S.N.P. v Bratislavě. „Předkapelou" byly tibetské roury dunchen.